Z všemožných diet a hubnoucích procedur jde občas opravdu hlava kolem. A navíc - kdo by chtěl sám sebe pořád trápit, nejíst a být bez energie? Asi nikdo. Proto jsem pro tebe připravila jednoduchý způsob diety. Důležité je si uvědomit, že nejíš lehká a zdraví jídla jen pro krásu, ale také pro zdraví... Jen to chce silnou vůli!
CO KDY JÍST: To, jak a co jíš je pro tvé tělo velmi důležité, proto jsem pro tebe sestavila jednoduchý jídelníček, abys věděla, co si dát při snídani, obědu a večeři a co naopak vynechat.
Snídaně - Snídaně je start celého dne, pakliže nesnídáš může to být pro tvůj organizmus špatné. Proto by také snídané měla být složena za sytého, ale zároveň zdravého a plnohodnotného jídla. Zároveň by ale měla být lehčí, než oběd. Proto vynechej chleby s nutelou, nebo párečky a vajíčka a zvol spíše ovocný talíř s chlebem (nejlépe celozrnným). Jsi-li zvyklá jíst lupínky s mlékem (křupky) rozhodně si odpusti ty čokoládové. Vsaď spíše na kukuřičné lupínky a místu cukru oslaď medem. Máš-li spíše ráda slanou snídani zvol opět celozrnný chléb s 30% sýrem a nějaký kus zeleniny (nejlépe čerstvou okurku, nebo rajče).
Nezapomeň snídani obměňovat, abys do svého těla dostala pestrou stravu. Snídat každý den to samé je přeci nuda, ne?
Svačina - K svačině zvol místo sladkého zákusku ovoce (nejlépe banán, ten Ti nahradí sladkou chuť pamlsků)
Oběd - Oběd by měl být teplý. Pokud u vás vaří někdo z rodičů jez, co ti naservírují, ale snaž se konzumovat hodně zeleniny a vynechávat uzené maso, také tučné vepřové není to pravé ořechové. Omastek také není příliš dobrý. Stejně tak by sis měla dávat pozor na to, jak jíš. Oběd bys měla vychutnávat minimálně 20 minut a prokládat ho pitím vlažné vody. Pokud jsi spíše na ochucené limonády můžeš si připravit náhražku. Stačí, když do sodovky nakapeš citrón a rázem máš chutný a zdravý nápoj bohatý o vitamín C.
Asi 5-10min. před obědem je dobré vypít velkou sklenici vody - žaludek se tak zasytí a tvoje tělo nemá potřebu toho tolik do sebe dostat. Vždy si nalož spíše menší porci.
Svačina - Aby ses cítila dobře dávej si vždy k jedné svačině něco slaného a k druhé něco sladkého, nebo naopak. Pokud jsi k svačině po snídani zvolila banán, nebo jiné sladké ovoce (předpokládá se, že první svačinu trávíš ve škole) k druhé si doma naservíruj ovocný salát (pokud jsi ho měla k snídani zvol zeleninový), nebo chléb s ředkvičkou. Můžeš si dobřát také nepříliž tučný.
Večeře - Večeře může být studená, nebo teplá, to je jen na tobě. Pokud zvolíš první variantu naservíruj si i čaj. U večeře platí - méně znamená více. Hlavně se příliš nepřejídej a snaž se jíst ještě před šestou hodinou. Opět vynechej kalorická jídla a zvol něco dietního, nezapomeň kombinovat se zeleninou.
TIPY JAK "PŘEŽÍT": Taková dieta občas může být docela náročná a hlavně - nic se nesmí zbytečně přehánět, ani dieta. Proto jsem pro tebe připravila a různé tipy, jak to celé přežít. Začátky jsou nejhorší…
1.typ - Neboj se diety! Klidně si denně dopřej DVĚ kostičky (nikoli tabulky) své oblíbené čokolády.
2.typ - Snaž se vynechávat cukr, protože příliš sacharidů škodí. Ale pokud máš potřebu něco osladit můžeš si pomoci medem (ale nepřeháněj to)
3.typ - Často pij, nejlépe obyčejnou - vlažnou - vodu. Dá ti pocit nasycení. Pokud tě přepadne záchvat žravosti dopřej si ovoce.
4.typ - Pokud Ti jde v dietě i o zhubnutí sportuj, jinak ničeho nedosáhneš. Nejúčinnější je běh a plavání. Dopřej si i pravidelnou procházku po okolí.
Pozor: Dieta není jen chvilkový režim zdravé výživy, pokud s tím jednou začneš, měla bys jíst zdravě stále, jinak se dostavý známí jojo efekt a tvé tělo bude opět nezdravé… Pokud s ,,dietou" teprve začínáš ubírej nezdravé jídlo pomalu, dokud si pořádně nezvykneš. Zdravá výživa by tě neměla omezovat v běžném životě. Všeho s mírou, ani ta dieta se nesmí přehánět. Zvláště né v útlém věku. Rozhodně nesmíš přestat jíst úplně, pouze omezuj méně zdravé jídlo. Samozřejmě si čas od času můžeš dopřát i sušenku, nebo tvou oblíbenou klobásu, či jiné milované jídlo.