Abeceda zdravi cast 1.

Napsal Proana.blogerka.cz (») 5. 4. 2010 v kategorii Zdrava strava, přečteno: 762×

ozhodneš-li se začít žít zdravě, naučit se, co je pro tvé tělo prospěšné a co škodlivé, a začít pořádně sportovat, jistě brzy zjistíš jeden problém - svět se jen hemží cizími názvy a výrazy, až z toho jde hlava kolem. Proto jsem pro na FOXY připravila malou abecedu, v níž nalezneš přehled často používaných výrazů z oblasti sportu, kosmetiky a zdravé výživy. Doufám, že se ti to bude hodit!

Aerobik, aerobní
= "vyžadující kyslík". Termín obvykle označuje cviky a pohyby, které zvyšují intenzitu dýchání a rychlost srdeční akce a tím i kapacitu srdce a plic.

Biopotraviny
= potraviny vyrobené z bioproduktů, tj. produktů kontrolovaného ekologického zemědělství, což je velmi pokrokový způsob hospodaření s kladným vztahem k půdě, rostlinám, zvířatům a přírodě bez používání umělých hnojiv, chemických přípravků, postřiků, hormonů a umělých látek.

Cool-down

= zklidnění, opak warm-up. Po náročné fyzické aktivitě je potřeba tělo postupně zklidnit a uvolnit. Pokud po hodině aerobiku, tenisu nebo jakékoliv jiném sportu ihned odběhneš do šatny a kecneš si na lavičku, tvé tělo tě za to nepochválí, nýbrž ti to oplatí pořádně ztuhlým svalstvem!

fit.15

Disbalance svalová
= nerovnováha. Vzniká kvůli nerovnoměrnému zatěžování svalů. Mnoho lidí v posilovně posiluje záda a ruce, ale na břicho zapomínají. Pak je bolí záda, protože svaly nedrží páteř ve správné poloze, proto se snaž zatěžovat svaly rovnoměrně.

Endorfiny
= hormony uvolňované v mozku, které tlumí reakci organismu na bolest. Endorfiny rozšiřují v těle pocit pohody a hrají důležitou úlohu i v některých tělesných funkcích, například v regulaci teploty.

Flavonoidy
= pigmenty (rostlinná barviva), odpovědné za větši¬nu jasných barev ovoce a zeleniny. Tyto látky, nazývané někdy také bioflavonoidy, působí jako důležité ANTIOXIDANTY. Jejich účinnost zvyšuje VITAMIN C.

Gingko biloba
= extrakt z listu stromu Ginkgo biloba, česky jinanu dvoulaločného, který přirozeným způsobem zvyšuje využití kyslíku v mozku a chrání mozkové buňky. Seženeš ho v lékárně nejčastěji v podobě tablet. A tobě jako studentce se jistě oplatí si ho sehnat!

High-tech
= kvalitní materiál, který se používá především u sportovního oblečení. High-tech látky jsou pohodlné na nošení, neštípají a odvádějí pot od těla. Je mnohem zdravější než čistá bavlna, která pot zadrží na povrchu pokožky a tím může způsobit zdravotní komplikace.

Inhibitor
= blokátor, látka tlumící určitý děj.

Jojoba oil
= olej získávaný z keře Simmondsia californica. Je typický tím, že nežlukne a je pro člověka nestravitelný; může být proto nasazen i jako součást redukčních diet.

Keratin
= protein, který tvoří vlas a který je potřebný k procesu, během něhož se vytváří část vlasu nacházející se nad vlasovou cibulkou.

L-Carnitin
= látka, která se přirozeně vytváří v organismu každého člověka a stará se o to, aby se tuk z potravy dostal do mitochondrií, které jsou součástí každé buňky a slouží v podstatě jako jakási elektrárna spalující tuk. Doplňovat si ho můžeš i v podobě speciální müsli tyčinek či izotonických nápojů.

Metabolismus
= výměna látková, proces, kterým organismus přeměňuje vstřebané ŽIVINY na ENERGII. Jeho hodnota je u každého člověka trochu jiná, ale pravidelným pohybem stoupá, při kaloricky chudé stravě naopak klesá. Některá onemocnění, například snížená činnost štítné žlázy, mohou rovněž metabolismus snižovat.

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a dvě