Určitě to znáš - podívala ses na sebe v zrcadle a se svým vzhledem jsi nebyla příliš spokojená. Z
loňských plavek ti všudemožně vylézaly přes zimu nabrané tukové zásoby, s čímž jsi se rozhodla rychle něco udělat. Nasoukala ses do kraťasů a obula sis botasky a vyrazila jsi běhat do parku. Ale jaký byl tvůj údiv, když jsi už po deseti minutách byla schvácená, jakoby jsi oběhla celou Evropu natřikrát. Další týden ses pak vzpamatovávala z bolesti svalstva a z tvých předsevzetí nezůstalo nic...
Co z toho vyplývá? Sama si uvědom, nakolik jsi fyzicky zdatná a nepočítej s tím, že po hodině divokého tance v obýváku, při němž shodíš tři keramické vázy po babičce, shodíš rovnou deset kilo a na půl roku budeš mít zase klid! Chce to vytrvalost!
Tady se teď dočteš vše potřebné pro to, aby jsi mohla rovnou začít a měla z toho dobrý pocit!
- Kdy začít s pohybem? - Neříkej si, že začneš od příštího týdne. Nezačneš! Pokud tedy nemáš žádné zdravotní omezení (jsi nemocná, máš teplotu, dostala jsi menstruaci,...), začni ještě dnes a neříkej, že na to nemáš čas. Nemusíš přece cvičit dvě hodiny. Dej si ale pozor na správnou dávku aktivity, nechtěj hned lámat rekordy. K lepším výkonům se musíš dopracovat postupně. Jestliže to s pohybem přeženeš, budou trpět nejen tvé svaly, ale také duše, a do dalšího sportování nebudeš mít příště chuť.
- Jak dlouho cvičit? - Dobu trvání pohybu postupně a uvážlivě zvyšuj. Začít můžeš třeba s patnácti minutami a po několika týdnech jistě bez problémů zvládneš hodinku svižného cvičení.
- Jak často? - Všechno zase záleží na tobě, ale většinou je doporučováno cvičit asi třikrát týdně. To znamená každý druhý den. A proč? Sama jistě víš, jak jsou tvé svaly po náročném cvičení unavené a ztuhlé. Potřebují si odpočinout! Uvědom si také, že svaly ti nerostou přímo při cvičení, ale až nějakou chvíli po něm, když začneš relaxuješ. Zároveň se ve tkáních při pohybu uvolňuje kyselina mléčná, díky níž po sportu cítíš svalovou bolest. Pokud se tedy do cvičení vrhneš hlava nehlava, zanedlouho nebudeš schopná chodit, ani posadit se na židli.
- Která pohybová aktivita je pro mě nejlepší? - Volba správného sportu je individuální záležitost. Neexistuje druh fyzické aktivity, který by byl jednoznačně lepší než všechny ostatní. Při výběru se proto řiď dvěma podmínkami - 1. Při jednotvárném pohybu jsou stále namáhány stále ty samé části těla. Proto pohyb střídej. Možná, že jsi zapálená aerobička, bravo, ale i ty by jsi do svého cvičení měla zahrnout občas i běh, posilování, jógu nebo cokoli jiného dalšího. Na jeden druh pohybu si tělo časem zvykne a jakoby na něj přestane reagovat. 2. Tebou zvolená pohybová aktivita tě musí především bavit!
- Jakou míru intenzity? - Nikdy necvič až do úplného vyčerpání! Nenech se oklamat názory, že jen velmi (až přehnaně) intenzivní pohyb je pro tělo prospěšný. Pro tělo je přínosem jakákoliv míra intenzity. Optimální zátěž je taková, při níž dovedeš dýchat zhluboka, dýcháš o něco rychleji než obvykle, ale ještě nelapáš po dechu.
- Ráno nebo večer? - Sportovat se dá za každého počasí a v kteroukoliv denní dobu. Někdo si rád zacvičí při východu slunce, jiný si raději přispí a sportu se věnuje odpoledne nebo večer. Není důležitá denní doba, ale pravidelnost pohybu. Jistě mi ale dáš za pravdu, že ve velmi horkých letních dnech se lépe cvičí večer, kdy už teplota o nějaký ten stupeň poklesne. Samozřejmě je však nejideálnějším letním sportem plavání!
- Smí se při cvičení jíst a pít? - Při tělesné zátěži je pitný režim velmi důležitý. Při sportu se hodně potíš, čímž tělo zbavuješ tekutin, které je potřeba doplňovat. Dej však přednost nesyceným minerálkám, čajům nebo speciálním energetickým nápojům. Perlivé limonády při sportu nejsou vhodné. Ovšem pohybu a současnému jídlu se v každém případě vyvaruj. V těle to funguje tak, že pokud cvičíš, většina krve se ti nahrne do končetin. Pokud naopak jíš, krev přiběhne na pomoc žaludku, aby mu pomohla zajistit správnou látkovou výměnu. V případě, že obě tyto činnosti provádíš zároveň, nemůže být ani jedna z nich provedena naprosto správně. Budeš se cítit více unavená, možná ti bude i špatně od žaludku, no a požité jídlo nebude dobře stráveno.